math word problem?

The sales tax rate is 1​% for the​ city, 3​% for the​ county, and 4​% for the state. Find the total amount paid for 6 basketballs at ​$29.32 each.

8 Answers

Relevance
  • 4 months ago

    1% is $0.2932

    3% is $0.8796

    4% is $1.1728

    so the total is

    $2.3456

    then

    $2.3456 x 6 =

    $14.0736

    or

    $14.07.

  • Philip
    Lv 6
    4 months ago

    Combined tax rates = (1+3+4)% = 8%. Each basket ball costs $29.23. 6 basket

    balls cost $6(29.32). Cost of 6 basket balls, tax included, = $6(1.08)29.32 =

    $189.99.

  • 4 months ago

    P = price of 1 basketball = $29.32

    N = number of basketballs = 6

    Cit = city tax rate* = 1%

    Cty = county tax rate* = 3%

    Sta = state tax rate* = 4%

    *Use decimal format for calculations.

    A = total amount paid = to be determined

    A = (N·P) x (1 + Cit + Cty + Sta)

    A = (6·$29.32) x (1 + 0.01 + 0.03 + 0.04)

    A = $189.99

  • sepia
    Lv 7
    4 months ago

    The total amount paid for 6 basketballs at ​$29.32 each is $175.92.

    The sales tax for the city is $1.76

    The sales tax for the county is $5.28

    The sales tax for the state is $8.04

    Total Sales tax is $15.08

  • What do you think of the answers? You can sign in to give your opinion on the answer.
  • 4 months ago

    $29.32 x 6 = $175.92

    If the taxes are combined then we require 1 + 3 + 4 = 8%

    Now, $175.92 x 0.08 = $14.07

    Total cost is $175.92 + $14.07 = $189.99

    If they are individual, depending where you purchase thenwe have:

    1% = $175.92/100 = $1.76....rounded off

    Hence, 3% = 3 x $1.76 = $5.28

    And 4% = 4 x $1.76 = $7.04

    so, City --> $175.92 + $1.76 = $177.68

    County --> $175.92 + $5.28 = $181.20

    State --> $175.92 + $7.04 = $182.96

    :)>

  • 4 months ago

    The sales tax rate is 1​% for the​ city, 3​% for the​ county, and 4​% for the state. 

    The total amount paid for 6 basketballs at ​$29.32 each is $190.00

  • TomV
    Lv 7
    4 months ago

    Total tax rate = 0.01 + 0.03 + 0.04 = 0.08

    Total Amount = (1.08)(29.32)(6) = $189.99

  • Scott
    Lv 6
    4 months ago

    The total tax is 8%.  $29.32 multiplied by six is 175.92.

    0.08 X 175.92 = $14.07

Still have questions? Get answers by asking now.